Poloniki w Paryżu - polski Paryż

Polskie biuro podroży w Paryżu Lekier zaprasza na wycieczki, a raczej spacery po polskim Paryżu. Organizujemy wycieczki piesze lub samochodem z polskojęzycznym przewodnikiem lub audioguidem. Spotkanie z przewodnikiem lub kierowca odbywa sie w hotelu.

 

Pomnik marszałka Ferdinanda Focha  (Fosza)

Na placu Trocadero znajduje się konny posąg Ferdinanda Focha (Fosza): marszałka Francji, Wielkiej Brytanii i honorowego marszałka Polski. Był on wielkim przyjacielem naszego kraju. Pomógł nam między innymi, gdy wymusił na Niemcach przerwanie zbrojnego tłumienia Powstania Wielkopolskiego w 1919 roku. Jednym z najbardziej podniosłych wydarzeń w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce było odznaczenie marszałka Focha orderem Virtuti Militari. Piątego lutego 1921 roku w słynnej szkole wojskowej w Saint-Cyr Józef Piłsudski odpiął ze swego munduru własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim Focha. Marszałek Foch otrzymał także tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Poznańskiego. Jest również Honorowym Obywatelem Grudziądza, choć nigdy nie był w tym mieście. Foch był bardzo lubiany w dawnej Polsce. Gdy odbierał honorowe obywatelstwo Lwowa, młodzież wyprzęgła konie z jego powozu i sama ciągnęła go ulicami miasta wśród wiwatujących tłumów. Co ciekawe, jedna z jego idei politycznych, gdyby została urzeczywistniona, mogłaby zapobiec II wojnie światowej. Był on bowiem zwolennikiem uderzenia polsko-francuskiego na słabe jeszcze Niemcy i okupacji tego kraju.

Pomnik Żołnierza Polskiego
Znajduje sie niedaleko Placu Warszawy.
Pomnik, którego autorem jest prof. André Greck (Adry Grek) postawiony został w 1977 roku. Kamień węgielny pod jego budowę wmurował sam prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing (Valeri Żiskar Destę). Pomnik miał uczcić Polaków walczących za wolność Francji, w szczególności podczas II wojny światowej, pod dowództwem generała Maczka i generała Andersa. Na pomniku widnieje napis: „Kombatantom polskim walczącym w obronie i o wyzwolenie Francji 1939-1945”.

W rządzie Valerego Giscard d’Estaing, który położył kamień węgielny pod ten pomnik, zasiadali arystokraci polskiego pochodzenia - Michel (Miszel) Poniatowski i Michel d'Ornano (Miszel Dornano), potomek Marii Walewskiej i marszałka d'Ornano. To zresztą osobna i bardzo piękna historia miłosna. Chodziło o to, że nasza piękna rodaczka sama nie mogła liczyć na formalny związek z Napoleonem Bonaparte, choć łączyło ich wielkie uczucie. Po abdykacji Cesarza, Maria pozostaje mu wierna. Składa mu wizytę na Elbie. Natomiast po klęsce pod Waterloo, kiedy Maria Wawelska wyraziła życzenie wyjazdu w ślad za cesarzem zesłanym na wyspę Świętej Heleny, on stwierdził krótko: „Pani ma już wytyczoną drogę i nie mogę tej chęci pozostania przy mnie zaakceptować”. Dlatego Bonaparte postanowił, aby Maria poślubiła jego największego przyjaciela Korsykanina, a zarazem jego odległego kuzyna hrabiego, marszałka Francji, Filipa Antoniego d'Ornano, syna Lodovico d’Ornano i Izabele Bonaparte.
Maria Walewska zgodnie z poleceniem swojego nieosiągalnego dla niej kochanka wyszła za mąż za d'Ornano w 1816 roku i miała z nim syna Rudolfa Augusta. Prawnuk Marii Walewskiej, Guillaume (Gijom) d’Ornano (syn Alfonsa Antoniego d'Ornano (1848-1908) i hrabiny Marii Colonna d'Istria  ożenił się w Polsce z Elżbietą Michalską herbu Trzaska na Mełgwi i miał z nią dwóch synów Michel’a  (Miszela) i Huberta. Hubert urodził się w Mełgwi koło Lublina, do ósmego roku życia mieszkał w Polsce i nawet nie mówił po francusku. Któregoś dnia Wilhelm d'Ornano upomniał się jednak o swojego syna i Hubert został przeniesiony do Francji na stałe. Hubert d’Ornano podobnie jak jego ojciec, łaczy się z rodami arystokracji polskiej poprzez związek małżeński z Izabelą Marią, hrabiną Potocką z Podhajec herbu Pilawa (Srebrna) córką księżnej Radziwiłł (linia: książę Adam Czartoryski) i mają pięcioro dzieci. Czyli są to pra-pra-pra-wnuczęta Marii Wawelskiej. Jest to dynastia arystokratyczna znanych we Francji przemysłowców: twórców i właścicieli prestiżowych firm perfumeryjnych jak „Lancôme”, a obecnie „ SISLEY”.
Natomiast brat Huberta, nieżyjący już Michel d'Ornano był wielokrotnym ministrem w rządzie Giscard’a d’Estaing (Żiskar Destę), merem miasta Deauville (Dowil) i kandydatem na prezydenta Francji.

Pomnik, o którym mówiliśmy wcześniej faktycznie zawdzięczamy zatem wpływom Michel Poniatowskiemu i Michel d'Ornano, dwu ministrom prezydenta Francji Valerego Giscard d’Estaing.
Złożono tu też, ziemię z szesnastu francuskich cmentarzy, na których są groby Polaków, poległych za Francję. Ponadto złożono tu dwie urny. Jedna z ziemią z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, zaś druga z prochami ofiar obozu Auschwitz.
Po prawej stronie widzimy „schodzący” taras Trocadero (Trokadero) z taflą wodną, z wieloma rzeźbami i fontannę  Warszawy, wzniesioną w 1937 roku, z której wypływa 20 strumieni wody, piętrzacych się na ośmiu sukcesywnych stopniach.

Place de Varsovie (Plas de Warsowi) czyli Plac Warszawy

Jesteśmy na wyjątkowym placu. Można powiedzieć, że nigdy tutaj nie przychodzi listonosz. Bo nie ma w tym miejscu żadnego budynku, nie ma więc żadnego adresu. Plac ten jest za to jedną z najciekawszych wizytówek naszego kraju. W roku 1918 wiele osób spośród polskiej arystokracji mieszkało we Francji, mieli tu wielu przyjaciół. Dlatego aby uczcić odzyskanie niepodległości przez nasz kraj po 123 latach zaborów, Francuzi nazwali ten plac właśnie Placem Warszawy.
To tłumnie odwiedzane miejsce. Rocznie ten niepozorny paryski placyk przemierzany jest przez 12 milionów osób: turystów z całego świata oraz miłośników i mieszkańców  tej dzielnicy. Wszystko dlatego, że jest stąd świetny widok na Wieżę Eiffel’a, która znajduje się dokładnie po drugiej stronie mostu. Miliony zdjęć Wieży wykonywane jest właśnie z tego miejsca.

Pomnik generała Charles de Gaulle‘a (Szarl de Gol’a)

Po prawej stronie  Pól Elizejskich, patrzac na plac Conorde (Konkord), możemy zobaczyć ciekawy pomnik Charlesa de Gaulle’a (Szarl de Gol’a), przedstawiający wielkiego francuskiego generała maszerującego zamaszystym krokiem. Ktoś może go rozpoznaje, bo taki sam pomnik znajduje się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich. Zastanawiają się Państwo dlaczego ten prezydent Francji został ujęty tu w ruchu? Już tłumaczę. Dzień po wyzwoleniu Paryża  26 sierpnia 1944 roku Charles de Gaulle (Szarl de Gol) szedł pieszo od Łuku Triumfalnego do katedry Notre Dame (Notr Dam) by odśpiewać hymn modlitewny Te Deum (czyli po polsku Ciebie Boga wysławiamy) razem ze społeczeństwem francuskim zgromadzonym w katedrze i podziękować opatrzności za to, że Francja z honorem mogła odzyskać wolność.
Pamiętajmy, że wcześniej, 22 czerwca 1940 roku kraj poddał się Hitlerowi a blisko 2/3 jego powierzchni znalazło się pod okupacją niemiecką. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przedstawiono właśnie kroczącego de Gaulle’a.
Jako ciekawostkę przytoczę tutaj fragment przemówienia generała, w dniu wyzwolenia, które przeszło do historii: „Paryż znieważony, Paryż rozdarty, Paryż umęczony, ale Paryż wolny!
Ceremonia dziękczynna w Notre Dame (Notr Dam) została jednak przerwana przez strzelaninę w pobliżu katedry a noc następna, pomimo wyzwolenia, była mordercza. Zginęło 200 osob podczas nalotu niemieckiego od bomb zapalających.

 


 

 

 

Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 20 lat specjalizuje się w wycieczkach po Paryżu. Dla turystów indywidualnych oferuje zwiedzanie Paryża. Razem z przewodnikiem zwiedzimy Luwr, Wersal lub zamek Chantilly oraz wiele innych największych atrakcji stolicy Francji. Zarezerwujemy tani hotel albo luksusowy hotel w Paryżu w najlepszej jego dzielnicy. Zarezerwujemy miejsca na tanie posiłki w restauracjach samoobsługowych w Paryżu albo na romantyczną kolację na statku Bateaux Parisiens lub Wieży Eiffla. Przyjemnie spędzimy paryski wieczór w kabarecie Lido lub w Moulin Rouge gdzie podziwiać można stroje tancerek przy akompaniamencie wspaniałej muzyki. Naszą specjalnością są transfery, zapewnimy odbiór i odwiezienie na lotnisko CDG, na lotnisko BVA, lub do wybranych miejsc w Paryżu czy do parków rozrywki Disneyland i Asterix. Nasz przewodnik pokaże też Zamki nad Loarą i Mont Saint Michel. Pomożemy Ci również zorganizować najwspanialszy dzień życia, czyli ślub w Paryżu. Dla wycieczek grupowych we Francji proponujemy wynegocjowanie upusty cenowe. Oferujemy promocyjne ceny dla szkolnych wycieczek po Francji i wyjazdów integracyjnych dla firm do Paryża. Warszawskie biuro podróży Lekier organizuje z Polski autokarowe i samolotowe wycieczki do Paryża. Zapraszamy na nasze tanie samolotowe wycieczki do Paryża, lub parków rozrywki a dla zapracowanych Paryski City Break.

Wycieczki do Francji w ramach naszej oferty zaczynacie Państwo od przelotu na trasie Warszawa - Paryż. Nie jest bowiem tajemnicą, że nawet korzystając z tanich linii lotniczych jest to nie tylko najtańsza, ale również najbardziej komfortowa forma transportu. Jako że tanie linie lotnicze nie lądują w porcie lotniczym Charles'a de Gaulle'a w samym Paryżu podróż lotnicza kończy się na lotnisku Beauvais. Nie jest to problem, ponieważ lotnisko Paryż Beauvais od stolicy Francji dzieli kilkadziesiąt kilometrów, których pokonanie zajmuje około godziny. Skorzystać przy tym można ze specjalnie stworzonych w tym celu linii prywatnych przewoźników, którzy na trasie Paryż - Beauvais transport do stolicy Francji i na lotnisko oferują w atrakcyjnych cenach nieprzekraczających kilku euro. Po dotarciu na miejsce ofertę hoteli oferujących noclegi w Paryżu moglibyście przeglądać na własną rękę, ale dążąc do tego, aby zapewnić naszym klientom komfortowy wypoczynek, zajęliśmy się tym za Was. Dbając o Wasze finanse, w pierwszej kolejności swoją uwagę zwracamy tu na tanie hotele w Paryżu. Nie oznacza to mimo wszystko tego, że takie hotele w Paryżu są mało komfortowe. Nic z tych rzeczy. Jako że nawiązaliśmy współpracę z wieloma paryskimi hotelami, mamy możliwość negocjacji cen, dzięki czemu oferują one naszym klientom atrakcyjne warunki zakwaterowania w cenie zaskakująco niskiej. Zdarza się, że taki hotel w Paryżu nie jest zlokalizowany w centrum stolicy Francji, a na jej uboczu, choć dla naszych klientów nie stanowi to większego problemu. Wszystko dlatego, że w Paryżu komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta i ze strefy położonej na obrzeżach Paryża czy nawet kilka lub kilkanaście kilometrów od stolicy w każde jej miejsce włącznie z centrum dotrzeć jest bardzo łatwo. Jeśli chodzi o atrakcję, to tu mamy Wam bardzo wiele do zaoferowania. Poza Wieżą Eiffla czy Luwrem nie sposób opuścić Euro Disneylandu. Wprawdzie Disneyland w Paryżu nie leży, a kilkadziesiąt kilometrów za stolicą, to dotarcie na miejsce wielkiego problemu nie stanowi. Poza zakończeniu turnusu, kiedy to musicie wymeldować się z jednego z hotelów w Paryżu chcąc ułatwić Wam dojazd na port lotniczy "Paryż Beauvais Airport" zajmujemy się kompleksową organizacją transportu. Najczęściej korzystamy tu z elastycznej oferty firm transportowych, które transport na linii Paryż - Beauvais zapewniają kilkanaście razy na dobę. Co byście powiedzieli na tak zorganizowaną wycieczkę? Mamy nadzieję, że turystom, którzy skorzystali z naszej oferty noclegi w Paryżu będziemy musieli rezerwować jeszcze nie raz :)

O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2015