Krystyna Mazurówna o Luwrze

 Luwr, czyli Louvre w pisowni oryginalnej, to największe chyba muzeum na świecie! Fantazmem, a może marzeniem większości mieszkańców globu ziemskiego jest być chociaż raz w życiu w Paryżu, no i koniecznie wtedy – być w  Luwrze. Chyba większość ludzi realizuje jednak swoje marzenia, bo lekko licząc, każdego dnia zwiedza to muzeum przeciętnie 25 do 30 tysięcy osób! Oczywiście, w jeden dzień tego potwora zwiedzić się nie da, nawet po łebkach, toteż naprawdę  zawzięci amatorzy sztuki wracają tu po kilka a nawet kilkanaście razy, ale inni zadawalają się pobieżnym obiegnięciem co ważniejszych sal, by zaliczyć najbardziej znane, najznakomitsze dzieła. Te wybrane okazy to oczywiście Mona Liza, Venus z Milo i Nike z Samotraki, no i cała kolekcja malarstwa europejskiego, między dwunastym a dziewiętnastym wiekiem.

Głównym wejściem do muzeum jest od 1989 roku wejście przez piramidę. Zaprojektował ją architekt amerykański pochodzenia chińskiego, Ieoch Ming Pei. Wielka, przeszklona budowla w kształcie piramidalnym stoi więc sobie na samym środku Cour Carre, czyli kwadratowego podwórca, a że jest przeźroczysta, nie zasłania dostojnego gmaszyska i pozwala światłu dziennemu wejść do podziemi. Przed piramidą widać stale niezmiennie długie zawijasy kolejki czekających na bilety amatorów sztuki. Tuż obok kwadratowego podwórca stoi mały Łuk Triumfalny, a jeśli się stanie dokładnie przed jego środkiem, można zobaczyć tak zwaną perspektywę Napoleona – to właśnie on chciał z okien swojej sypialni w Luwrze, który wtedy był pałacem królewskim, ujrzeć przez środeczek Małego Łuku całe Pola Elizejskie i wieńczący je duży Łuk Triumfalny... Obecnie perspektywa ta jest jeszcze większa – widać nawet w głębi też i nowy Łuk w niedawno zbudowanej, super - nowoczesnej dzielnicy La Defense.

Żeby nie stać godzinami w kilometrowych kolejkach, unikajmy starannie każdej pierwszej niedzieli miesiąca. Wstęp jest wtedy wprawdzie za darmo, ale tłum tak się kłębi, że nawet w środku jest tłoczno – a przy każdym ważniejszym obiekcie strażnicy poganiają zwiedzających, gwiżdżąc donośnie. W inne dni też jest pełno przed wejściem do kas - lepiej nie czekać pod Piramidą, a wejść przez któreś z trzech innych bram, a już najlepiej dostać się bezpośrednio do okienek biletowych wchodząc przez Caroussel, czyli podziemną galerię handlową, w której obok kilku restauracji i eleganckich sklepów wisi też odwrócona szklana piramida, a obok niej – kasy.

Luwr istnieje od dwunastego wieku, zbudowano go jako twierdzę obronną, ale z biegiem lat zmienił się w renesansowy pałac. W szesnastym wieku król Franciszek I zapoczątkował tu kolekcję dzieł sztuki, której pierwsze dwanaście obiektów, w tym Mona Liza, to dzieła skradzione z Włoch! Świetność Luwr uzyskał w wieku siedemnastym, za panowania Ludwika XIV, kiedy do kolekcji dołączyły dzieła Tycjana i Rafaela. Napoleon też bardzo dbał o artystyczne bogactwa Luwru, ale jego zbiory stały się dostępne dla zwykłej publiczności dopiero po Rewolucji, w roku 1793.

A zbiory? Ojej, ile tego jest! Radzę nabyć plan, jest on dostępny w wielu językach. Mimo, że poszczególne działy oznaczone są kolorami, korytarze cyframi a piętra precyzyjnie podzielone okresami, można łatwo zagubić się wśród zabytków sztuki orientalnej, egipskiej czy antycznej. Trzy olbrzymie skrzydła, kilkupiętrowe podziemia, czteropiętrowe kilometry kuluarów i setki sal zawierają zbiory rzeźb (od średniowiecza po wiek dziewiętnasty), grafiki z sześciu stuleci no i przede wszystkim malarstwa. Od siódmego wieku przed naszą erą,  do wieku dwudziestego - jest co oglądać i czym się zmęczyć... Żeby się nie zniechęcić definitywnie do sztuki, radzę włożyć bardzo wygodne buty i wyselekcjonować z góry trasę w poszukiwaniu dzieł ulubionych!

Te dzieła ulubione przez zwiedzających to głównie Venus z Milo (Milo - to nazwa greckiej wyspy, na której odnaleziono tą rzeźbę w 1820 roku) symbol idealnego wizerunku ciała kobiecego, i Mona Lisa, czyli Gioconda, namalowana przez Leonardo da Vinci około 1504 roku. Jest to wizerunek żony florenckiego patrycjusza, który stał się ideałem renesansowego portretu, jej tajemniczy uśmiech do dziś dnia budzi ciekawość i prowokuje do snucia najróżniejszych teorii... Mona Lisa znajduje się za kuloodporną szybą, a jedynym złodziejem, który się na nią porwał, był w 1911 roku były kustosz muzealny... Nie wiedząc, jak ją spieniężyć, trzymał ją pod swoim łóżkiem we Florencji, gdzie odnaleziono ją dwa lata potem.

Luwr oprócz pokazywania swoich stałych, przebogatych kolekcji wprowadza ostatnio do programu swojej działalności także imprezy towarzyszące, bardziej współczesne, chcąc pozyskać inną grupę widzów. Pokazy filmów z okresu kina niemego, do których zamawiana jest super-aktualna muzyka u współczesnych kompozytorów (między innymi u naszego rodaka, Kaspra T. Toeplitza), cykle baletowych filmów eksperymentalnych (miałam zaszczyt być zaproszoną, z filmem z lat sześćdziesiątych, „Fantom” do mojej choreografii a z muzyką Komedy, Trzaskowskiego i Kurylewicza) a także inscenizacje znanych reżyserów teatralnych na tematy przez nich zaproponowane. Niedawno właśnie w Luwrze odbył się wieczór poświęcony poezji Baudelaira, widzianego przez George’a Lavaudant, drektora teatru „Odeon”. W kilku salach, na różnych piętrach, umieszczono wyobrażone przez Lavaudant impresje na temat „Kwiatów zła” – tu projekcje treści, tam inscenizacja z udziałem aktorów, ówdzie recytacje jego dzienników, a gdzie indziej jeszcze komentarze samego Baeudelaira na temat poszczególnych wystawionych obrazów.

  Radzę wam, koniecznie musicie choć raz w życiu przemierzyć korytarze Luwru, zobaczyć na własne oczy znane z reprodukcji czołowe dzieła sztuki światowej i sprawdzić, czy będziecie nimi zachwyceni, czy tylko zmęczeni zwiedzaniem. Pojedzcie do Paryża, idźcie do Luwru, warto! Najlepiej – oczywiście, z przewodnikiem – sami będziecie przytłoczeni bogactwem zbiorów, możecie się zagubić w gęstwinie pięter i korytarzy (ponad dwieście pięćdziesiąt sal wystawowych, około piętnastu kilometrów zwiedzania!) i zamiast cudownego przeżycia artystycznego gotowi jesteście kojarzyć wspomnienie bytności w tym pałacu królewskim z bólem zmęczonych nóg! Czyli – najlepiej skorzystać z propozycji biura podróży , które weźmie was pod swoją opiekę i spowoduje, że wycieczka ta stanie się jednym z waszych najpiękniejszych wspomnień paryskich!

Krystyna Mazurówna i Danuta Sielecki


O nas LEKIER FRANCE TOURS - numer konta - adres
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 5 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 6 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 7 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 8 dniowa wycieczka
Kontakt
Warunki sprzedaży
Ważne informacje dla turysty
Szkolna wycieczka do Paryża, Wersalu i Disneylandu 4 noce
Jak zwiedzać paryskie muzea z kartą muzealną.
Muzea w Paryzu
Muzea gratis do 26 lat
Audioguide w języku polskim
Audio przewodnik po Bazylice Sacre Coeur
Filmiki o Paryżu
Transport w Paryżu
Turystyczne trasy paryskich autobusów
Co warto zobaczyć w Paryżu ?
Paryż dwóch wysp i Sekwany - trasa i historia
Wzdłuż Pól Elizejskich spacer - trasa i historia
Wokół Wieży Eiffla - trasa i historia
Elegancki Paryż - trasa i historia.
Poloniki w Paryżu - polski Paryż
Zamki Loary
Zamki Loary i Mont Saint Michel
Montmartre - trasa i historia.
Paryż - Dzielnica Łacińska - trasa i historia.
Z Warszawy - godziny wylotów do Paryża.
Z Wrocławia - godziny wylotów do Paryża.
Z Poznania godziny wylotów do Paryża.
Z Gdańska godziny wylotów do Paryża.
Z Krakowa - godziny wylotów do Paryża.
Hotel Ambassadeur
Paryż dla dzieci - Atrakcje dla dzieci w Paryżu
Disneyland, gdzie jest? jak dojechać metrem lub samochodem?
Najlepsze atrakcje Disneyland
Sklepy z pamiątkami w Disneyland
Disneyland, czy naprawdę warto zwiedzać?
Atrakcje w parku Disneyland
Jak dojechać i co zobaczyć w Disneylandzie?
10 najlepszych restauracji w Disneyland Resort Paris
Bilet do Disneylandu ile kosztuje?
Wykaz restauracji Disneyland Paris - gdzie najlepiej zjeść
Wszystko o restauracjach w Disneyland
Tanie hotele i zakwaterowanie w Paryżu
Jak dojechać z lotniska Beauvais do Paryża?
Noclegi w Paryżu - Baza noclegowa w Paryżu
Wycieczki do Francji - Gdzie się wybrać?
Last minute do Paryża – Warszawa - Paryż
PROMOCJE
Afiliacja
Umowa afiliacyjna
Metro
Bilety do Parku Asterix
Spis wszystkich restauracji w Parku Asterix
Restauracje w Parku Asterix
Atrakcje Parku Asterix
Jak dojechać do parku Asterix?
Najlepsze atrakcje Parku Asterix
Bilety do Disneyland Paris Resort
Galeria Lafayette
Oferta szkolna
Paryż
Krystyna Mazurówna o Luwrze
Krystyna Mazurówna o panoramie Paryża
Wieża Eiffla
Szkoła Wojskowa w Paryżu
Stroje Moulin Rogue
Ślub w Paryżu
Pytania i odpowiedzi

 

 

 

Szukasz miejsca na weekendowy wypad pełen niesamowitych wrażeń? Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Disneylandu? Może masz ochotę na spacer po Polach Elizejskich, obiad  na szczycie Wieży Eiffla, a kolację na Montmartre ? Nic trudnego – skontaktuj się z nami! Weekend w Paryżu najtaniej, a moze tydzien w Paryżu. Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 26 lat specjalizuje się w wycieczkach do Paryża. 

 O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2023