Poloniki w Paryżu - polski Paryż

Polskie biuro podroży w Paryżu Lekier zaprasza na wycieczki, a raczej spacery po polskim Paryżu. Organizujemy wycieczki piesze lub samochodem z polskojęzycznym przewodnikiem lub audioguidem. Spotkanie z przewodnikiem lub kierowca odbywa sie w hotelu.

 

Pomnik marszałka Ferdinanda Focha  (Fosza)

Na placu Trocadero znajduje się konny posąg Ferdinanda Focha (Fosza): marszałka Francji, Wielkiej Brytanii i honorowego marszałka Polski. Był on wielkim przyjacielem naszego kraju. Pomógł nam między innymi, gdy wymusił na Niemcach przerwanie zbrojnego tłumienia Powstania Wielkopolskiego w 1919 roku. Jednym z najbardziej podniosłych wydarzeń w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce było odznaczenie marszałka Focha orderem Virtuti Militari. Piątego lutego 1921 roku w słynnej szkole wojskowej w Saint-Cyr Józef Piłsudski odpiął ze swego munduru własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim Focha. Marszałek Foch otrzymał także tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Poznańskiego. Jest również Honorowym Obywatelem Grudziądza, choć nigdy nie był w tym mieście. Foch był bardzo lubiany w dawnej Polsce. Gdy odbierał honorowe obywatelstwo Lwowa, młodzież wyprzęgła konie z jego powozu i sama ciągnęła go ulicami miasta wśród wiwatujących tłumów. Co ciekawe, jedna z jego idei politycznych, gdyby została urzeczywistniona, mogłaby zapobiec II wojnie światowej. Był on bowiem zwolennikiem uderzenia polsko-francuskiego na słabe jeszcze Niemcy i okupacji tego kraju.

Pomnik Żołnierza Polskiego
Znajduje sie niedaleko Placu Warszawy.
Pomnik, którego autorem jest prof. André Greck (Adry Grek) postawiony został w 1977 roku. Kamień węgielny pod jego budowę wmurował sam prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing (Valeri Żiskar Destę). Pomnik miał uczcić Polaków walczących za wolność Francji, w szczególności podczas II wojny światowej, pod dowództwem generała Maczka i generała Andersa. Na pomniku widnieje napis: „Kombatantom polskim walczącym w obronie i o wyzwolenie Francji 1939-1945”.

W rządzie Valerego Giscard d’Estaing, który położył kamień węgielny pod ten pomnik, zasiadali arystokraci polskiego pochodzenia - Michel (Miszel) Poniatowski i Michel d'Ornano (Miszel Dornano), potomek Marii Walewskiej i marszałka d'Ornano. To zresztą osobna i bardzo piękna historia miłosna. Chodziło o to, że nasza piękna rodaczka sama nie mogła liczyć na formalny związek z Napoleonem Bonaparte, choć łączyło ich wielkie uczucie. Po abdykacji Cesarza, Maria pozostaje mu wierna. Składa mu wizytę na Elbie. Natomiast po klęsce pod Waterloo, kiedy Maria Wawelska wyraziła życzenie wyjazdu w ślad za cesarzem zesłanym na wyspę Świętej Heleny, on stwierdził krótko: „Pani ma już wytyczoną drogę i nie mogę tej chęci pozostania przy mnie zaakceptować”. Dlatego Bonaparte postanowił, aby Maria poślubiła jego największego przyjaciela Korsykanina, a zarazem jego odległego kuzyna hrabiego, marszałka Francji, Filipa Antoniego d'Ornano, syna Lodovico d’Ornano i Izabele Bonaparte.
Maria Walewska zgodnie z poleceniem swojego nieosiągalnego dla niej kochanka wyszła za mąż za d'Ornano w 1816 roku i miała z nim syna Rudolfa Augusta. Prawnuk Marii Walewskiej, Guillaume (Gijom) d’Ornano (syn Alfonsa Antoniego d'Ornano (1848-1908) i hrabiny Marii Colonna d'Istria  ożenił się w Polsce z Elżbietą Michalską herbu Trzaska na Mełgwi i miał z nią dwóch synów Michel’a  (Miszela) i Huberta. Hubert urodził się w Mełgwi koło Lublina, do ósmego roku życia mieszkał w Polsce i nawet nie mówił po francusku. Któregoś dnia Wilhelm d'Ornano upomniał się jednak o swojego syna i Hubert został przeniesiony do Francji na stałe. Hubert d’Ornano podobnie jak jego ojciec, łaczy się z rodami arystokracji polskiej poprzez związek małżeński z Izabelą Marią, hrabiną Potocką z Podhajec herbu Pilawa (Srebrna) córką księżnej Radziwiłł (linia: książę Adam Czartoryski) i mają pięcioro dzieci. Czyli są to pra-pra-pra-wnuczęta Marii Wawelskiej. Jest to dynastia arystokratyczna znanych we Francji przemysłowców: twórców i właścicieli prestiżowych firm perfumeryjnych jak „Lancôme”, a obecnie „ SISLEY”.
Natomiast brat Huberta, nieżyjący już Michel d'Ornano był wielokrotnym ministrem w rządzie Giscard’a d’Estaing (Żiskar Destę), merem miasta Deauville (Dowil) i kandydatem na prezydenta Francji.

Pomnik, o którym mówiliśmy wcześniej faktycznie zawdzięczamy zatem wpływom Michel Poniatowskiemu i Michel d'Ornano, dwu ministrom prezydenta Francji Valerego Giscard d’Estaing.
Złożono tu też, ziemię z szesnastu francuskich cmentarzy, na których są groby Polaków, poległych za Francję. Ponadto złożono tu dwie urny. Jedna z ziemią z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, zaś druga z prochami ofiar obozu Auschwitz.
Po prawej stronie widzimy „schodzący” taras Trocadero (Trokadero) z taflą wodną, z wieloma rzeźbami i fontannę  Warszawy, wzniesioną w 1937 roku, z której wypływa 20 strumieni wody, piętrzacych się na ośmiu sukcesywnych stopniach.

Place de Varsovie (Plas de Warsowi) czyli Plac Warszawy

Jesteśmy na wyjątkowym placu. Można powiedzieć, że nigdy tutaj nie przychodzi listonosz. Bo nie ma w tym miejscu żadnego budynku, nie ma więc żadnego adresu. Plac ten jest za to jedną z najciekawszych wizytówek naszego kraju. W roku 1918 wiele osób spośród polskiej arystokracji mieszkało we Francji, mieli tu wielu przyjaciół. Dlatego aby uczcić odzyskanie niepodległości przez nasz kraj po 123 latach zaborów, Francuzi nazwali ten plac właśnie Placem Warszawy.
To tłumnie odwiedzane miejsce. Rocznie ten niepozorny paryski placyk przemierzany jest przez 12 milionów osób: turystów z całego świata oraz miłośników i mieszkańców  tej dzielnicy. Wszystko dlatego, że jest stąd świetny widok na Wieżę Eiffel’a, która znajduje się dokładnie po drugiej stronie mostu. Miliony zdjęć Wieży wykonywane jest właśnie z tego miejsca.

Pomnik generała Charles de Gaulle‘a (Szarl de Gol’a)

Po prawej stronie  Pól Elizejskich, patrzac na plac Conorde (Konkord), możemy zobaczyć ciekawy pomnik Charlesa de Gaulle’a (Szarl de Gol’a), przedstawiający wielkiego francuskiego generała maszerującego zamaszystym krokiem. Ktoś może go rozpoznaje, bo taki sam pomnik znajduje się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich. Zastanawiają się Państwo dlaczego ten prezydent Francji został ujęty tu w ruchu? Już tłumaczę. Dzień po wyzwoleniu Paryża  26 sierpnia 1944 roku Charles de Gaulle (Szarl de Gol) szedł pieszo od Łuku Triumfalnego do katedry Notre Dame (Notr Dam) by odśpiewać hymn modlitewny Te Deum (czyli po polsku Ciebie Boga wysławiamy) razem ze społeczeństwem francuskim zgromadzonym w katedrze i podziękować opatrzności za to, że Francja z honorem mogła odzyskać wolność.
Pamiętajmy, że wcześniej, 22 czerwca 1940 roku kraj poddał się Hitlerowi a blisko 2/3 jego powierzchni znalazło się pod okupacją niemiecką. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przedstawiono właśnie kroczącego de Gaulle’a.
Jako ciekawostkę przytoczę tutaj fragment przemówienia generała, w dniu wyzwolenia, które przeszło do historii: „Paryż znieważony, Paryż rozdarty, Paryż umęczony, ale Paryż wolny!
Ceremonia dziękczynna w Notre Dame (Notr Dam) została jednak przerwana przez strzelaninę w pobliżu katedry a noc następna, pomimo wyzwolenia, była mordercza. Zginęło 200 osob podczas nalotu niemieckiego od bomb zapalających.

 


Jak zwiedzać paryskie muzea z kartą muzealną.
O nas - numer konta - adres COVID
Kontakt
Warunki sprzedaży
Ważne informacje dla turysty
Agencje z naszą ofertą
Muzea w Paryzu
Muzea gratis do 26 lat
Audioguide w języku polskim
Audio przewodnik po Bazylice Sacre Coeur
Filmiki o Paryżu
Transport w Paryżu
Turystyczne trasy paryskich autobusów
Co warto zobaczyć w Paryżu ?
Paryż dwóch wysp i Sekwany - trasa i historia
Wzdłuż Pól Elizejskich spacer - trasa i historia
Wokół Wieży Eiffla - trasa i historia
Elegancki Paryż - trasa i historia.
Poloniki w Paryżu - polski Paryż
Zamki Loary
Zamki Loary i Mont Saint Michel
Montmartre - trasa i historia.
Paryż - Dzielnica Łacińska - trasa i historia.
Z Warszawy - godziny wylotów do Paryża.
Z Wrocławia - godziny wylotów do Paryża.
Z Poznania godziny wylotów do Paryża.
Z Gdańska godziny wylotów do Paryża.
Z Krakowa - godziny wylotów do Paryża.
Hotel Ambassadeur
Paryż dla dzieci - Atrakcje dla dzieci w Paryżu
Disneyland, gdzie jest? jak dojechać metrem lub samochodem?
Najlepsze atrakcje Disneyland
Sklepy z pamiątkami w Disneyland
Disneyland, czy naprawdę warto zwiedzać?
Atrakcje w parku Disneyland
Jak dojechać i co zobaczyć w Disneylandzie?
10 najlepszych restauracji w Disneyland Resort Paris
Bilet do Disneylandu ile kosztuje?
Wykaz restauracji Disneyland Paris - gdzie najlepiej zjeść
Wszystko o restauracjach w Disneyland
Tanie hotele i zakwaterowanie w Paryżu
Jak dojechać z lotniska Beauvais do Paryża?
Noclegi w Paryżu - Baza noclegowa w Paryżu
Wycieczki do Francji - Gdzie się wybrać?
Last minute do Paryża – Warszawa - Paryż
Nasi partnerzy we Francji
Afiliacja
Umowa afiliacyjna
Metro
Bilety do Parku Asterix
Spis wszystkich restauracji w Parku Asterix
Restauracje w Parku Asterix
Atrakcje Parku Asterix
Jak dojechać do parku Asterix?
Najlepsze atrakcje Parku Asterix
Bilety do Disneyland Paris Resort
Galeria Lafayette
Oferta szkolna
Paryż
Krystyna Mazurówna o Luwrze
Krystyna Mazurówna o panoramie Paryża
Wieża Eiffla
Szkoła Wojskowa w Paryżu
Stroje Moulin Rogue
Ślub w Paryżu
Pytania i odpowiedzi

 

 

 

Szukasz miejsca na weekendowy wypad pełen niesamowitych wrażeń? Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Disneylandu? Może masz ochotę na spacer po Polach Elizejskich, obiad  na szczycie Wieży Eiffla, a kolację na Montmartre ? Nic trudnego – skontaktuj się z nami! Weekend w Paryżu najtaniej, a moze tydzien w Paryżu. Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 26 lat specjalizuje się w wycieczkach do Paryża. 

 O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2023