Metro

Komunikacja miejska w Paryżu

Metro - Jak poruszamy się metrem?

Zacznijmy od podstaw...

Używanie paryskiego metra jest ogólnie bardzo łatwe, trzeba się tylko trochę zapoznać z jego regułami, aby wszystko poszło jak po maśle.

Metro w Paryżu istnieje już od 1900 roku, przeżyło różne style architektoniczne, które są też widoczne przy wejściu do metra. Będąc po raz pierwszy w Paryżu, łatwo jest pomylić wejście do metra z wejściem na parking. Pomylić można się pieszo, to normalne, ale samochodem? A tak zdarzyło się, i to całkiem niedawno, przy znanych na całym świecie Galeries Lafayette.

Zdjęcia pomogą zidentyfikować różne wejścia do metra, zwane po francusku „bouche de métro”, czyli „usta metra”. (Zdjęcia bouche de métro1, 2, 3, 4 i wejście do metra)

Przy schodach do metra wypisane są linie, do których można wsiąść. Po całym Paryżu jeździ 14 linii, ale tak na prawdę jest ich 16 (dodatkowe dwie to 3bis i 7bis). Każda linia posiada swój własny numer i kolor.

A więc wiemy już, w którą linię powinniśmy wsiąść, to teraz patrzymy na stację końcową. Mapka, którą można dostać przy każdym okienku, będzie w tym celu bardzo pomocna. Jeżeli pojawiają jakieś wątpliwości, to proszę się nie martwić i iść dalej. Przed korytarzem do linii będzie tablica (najczęściej na ścianie) z wypisanymi stacjami. 

Poruszając się po stacjach, nie wolno zapominać o przyzwyczajeniach użytkowników, które przekształciły się niemalże w prawa. Nieprzestrzeganie tych reguł może się zakończyć ostrym „PARDON” (przepraszam). Nie powinno się mieć tego Paryżanom za złe, gdyż oni po prostu bardzo często się śpieszą. A w metrze tym bardziej, ponieważ to miejsce wprowadza w tak zwany tryb śpieszącego się człowieka. Dwie najważniejsze reguły to: na ruchomych schodach stać można po prawej stronie a wchodzić po lewej, wsiada się po prawej lub lewej stronie drzwi oraz należy czekać, aż inni pasażerowie wyjdą z pociągu.

Co robimy podczas jazdy - siedzimy czy stoimy?

W zasadzie nie ma to znaczenia, obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Mogę tylko poradzić, żeby nie stać przy drzwiach, tylko przejść dalej do wagonu. Jeżeli chodzi o przejazd 2-3 stacji, stanie jest chyba najlepszą opcją, będzie mniej przepraszania przy wychodzeniu.

Wychodzenie i przesiadanie się na inne linie.

Najłatwiejsza jest według mnie przesiadka. Trzeba tylko iść zgodnie ze strzałkami. Aby wyjść z metra, szukamy słowa „SORTIE”, najczęściej na ciemnoniebieskim tle. Wyjść może być sporo, są one wtedy ponumerowane lub nazwane, i trzeba tylko iść zgodnie z oznakowaniem. Zawsze na ścianach wiszą mapy, które pomagają pasażerom wyjść z dobrej strony. (Zdjęcie sygnalizacja-wyjście).

Metro najczęściej jest używane jako środek transportu do pracy, a więc, tak jak i na drogach, są godziny, w których lepiej nie jeździć, jeżeli nie jest to konieczne. Najgorsze godziny to 07:30-09:30 i 17:30-19:00. Jeżeli nie masz takiej potrzeby, to lepiej nie wsiadaj w tych godzinach. Natomiast, jeśli nie masz wyboru, to się nie zamartwiaj, po prostu spotkasz tam dużo śpieszących się ludzi.

Ciekawostki

Stations fantômes, – czyli stacje duchy…

W całej swej historii paryskie metro przeżyło bardzo wiele. Również sam Paryż bardzo się zmienił od 1900 roku. Niektóre stacje nigdy nie zostały otwarte, inne zostały zamknięte lub całkowicie zniknęły. Są to tzw. „stacje duchy”. Najbardziej znana spośród nich jest stacja Arsenal (linia 5) oraz stacja Porte Molitor (linia 9 i 10) i Haxo (miedzy linia 3bis i 7bis). Niektóre z tych stacji można odwiedzić w trakcie wieczorów, organizowanych przez RATP (firmę obsługująca metro) lub przez miasto.

Kręcimy film w metrze, – czyli stacja Porte des Lilas – Cinéma…

Najłatwiejszy sposób, żeby odwiedzić tą stację, jest bycie aktorem, statystą lub operatorem sprzętu filmowego. Stacja jest prawdziwym studiem filmowym, wykonanym przez RATP między linią 3bis i 7bis. Jest ona najczęściej używana do kręcenia filmów lub reklam, ponieważ nocne godziny zamknięcia publicznych stacji są zbyt krótkie, aby zainstalować studio filmowe, a zamknięcie stacji na kilka dni jest wykluczone. Nazywana jest ona też stacją kameleonem, ponieważ może stać się każdą stacją w Paryżu, wystarczy zmienić jej nazwę i wystrój.

Kto do nas mówi w metrze?

Do wygłaszania zapowiedzi RATP używa własnego personelu (po przesłuchaniu) lub profesjonalnych lektorów. Artykuł w New York Times informował, że angielski głos pochodzi od Carolyn Hopkins, która użyczyła swojego głosu do nowojorskiego metra. Jednak nie jest to prawda. Zapowiedzi po angielsku w Paryskim metrze pochodzą od Brytyjki, której głos można usłyszeć również w dalekobieżnych francuskich pociągach, takich jak Thalys lub Eurostar.

Śpiewamy w metrze…

Muzykowanie w paryskim metrze stało się niemalże tradycją, ale od 1997 roku nie jest już tak łatwo otrzymać zgodę. RATP stworzyło strukturę EMA (zgodna przestrzeń metra). Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji dla podróżujących, muzycy, którzy chcą zaistnieć lub tylko zarobić, grając w tak specyficznym i głośnym miejscu, muszą teraz otrzymać kartę EMA. Nie wystarczy złożyć o nią wniosek. Należy uzyskać pozytywny wynik na przesłuchaniu. Ta tradycja pozwoliła wielu muzykom zdobyć pierwsze doświadczenia przed publicznością. Jest wśród nich na przykład Alain Souchon, Dany Brillant, Ben Harper, Touré Kunda” i wielu innych. Przesłuchania są dosyć trudne, ponieważ RATP wybiera tylko najlepszych, aby pasażerowie metra mieli jak najlepsze wspomnienia. Poza tym, muzycy nie mogą śpiewać lub grać, gdzie chcą. Nie wolno tego robić na peronach i w pociągach, mimo że tam byliby najdłużej słuchani. Aby pomóc najlepszym, RATP proponuje wydanie płyty (składanki utworów z metra) i pozwala im występować na scenach paryskich festiwali, takich jak np. Solidays.

Króliczek w Paryżu…

istnieje od 1970 roku, i jest umieszczony przy każdych drzwiach pociągu metra. Informuje pasażerów, na co trzeba uważać (po sygnale nie wsiadać lub wysiadać itp.) Nie jest jeszcze znany na całych świecie, ale we Francji występuje w reklamach i w populistycznym humorze. Można go porównać z „Mind the gap” w metrze w Londynie.

Na co trzeba uważać w metrze, czego nie robimy?

Uważamy na portfel i telefon… Tak jak w każdym dużym turystycznym mieście, kradzież w komunikacji miejskiej jest częstym zjawiskiem. Najczęściej zdarza się na linii 1, ponieważ jeździ nią najwięcej turystów. Ale bez paniki, żeby temu zapobiec, pojawiają się częste zapowiedzi RATP z prośbą o uwagę, a poza tym wielu funkcjonariuszy policji porusza się metrem, aby odstraszyć złodziei. Pasażerowie powinni uważać na torebki - powinny być zamknięte i najlepiej trzymać je przed sobą. U panów portfele nie powinny wystawać z kieszeni, zwłaszcza wtedy, gdy jest dużo ludzi w metrze.

Nie mam biletu do metra…

Jazda bez biletu może bardzo drogo kosztować, zwłaszcza po przeliczeniu euro na złotówki. Na niektórych stacjach można zastać otwartą bramkę. Ale proszę się nie dać skusić, aby przez nią przejść, jeżeli mamy nieskasowany bilet. Posiadanie nieważnego biletu w metrze kosztuje około 50€. Brak biletu to kara w wysokości 75€.

Mój bilet nie działa…

Jeżeli bilet nie był używany a nie przepuszcza użytkownika przez bramki metra, to najprawdopodobniej oznacza, że się rozmagnesował. Proszę się nie martwić. Taki bilet można wymienić w kasie na nowy (za darmo). Według RATP, ten przypadek dotyczy 0,5% (około 300 000 sztuk) sprzedanych biletów. Od 2011 roku zdarza się to o wiele rzadziej, ponieważ operator poprawił jakość biletów. Co tydzień sprzedawanych jest około 10 milionów biletów, co w przeliczeniu daje średnio 1 500 biletów na minutę.

Architektura stacji

Ogólnie mówiąc… W Paryżu są obecnie 303 stacje metra, i tylko 20 km z 219,9 km trasy nie jest pod ziemią. Zgodnie z naturą Paryskiego podziemia, metro nie ma głębokiej konstrukcji, i bardzo często jest odzwierciedleniem układu ulic w mieście. Każdy peron ma długość 75 metrów lub 90, jeżeli jest to bardzo uczęszczana linia np. 1, 3, 7, 8, 9. Czasami niektóre perony mogą mieć nawet do 105 metrów długości. Jeżeli chodzi o szerokość peronów, to jest to najczęściej 4 metry.

Stacje zabytkowe…

Warto zobaczyć kilka stacji metra, które mają specyficzną architekturę i wystrój. Pierwszą z nich jest Louvre-Rivoli (linia 1), gdzie można zobaczyć kopie arcydzieł z Luwru. Piękne są też stacje Bastille, Hôtel de Ville, Tuilerie (linia 1), stacja Parmentier (linia 3), stacja Pont-Neuf (linia 7), Cluny-Sorbonne (linia 10) czy jeszcze Arts et Métiers (linia 11).

Stacje klasyczne…

Od 1900 roku metro budowane jest zgodnie z następującym modelem: na każdej prawie stacji mamy tło wykonane z małych ceramicznych kafli. Ale tak na prawdę klasyczne stacje są mało widoczne, ponieważ zasłaniają je liczne reklamy.

Jaki bilet do metra mam kupić?

Taryfikacja przejazdów zorganizowana jest strefowo. W paryskim regionie jest 5 stref. Metro obsługuje strefę 1 i strefę 2. Od 2011 roku wraz z przedłużeniem metra poza Paryż, jest też obsługiwana strefa nr 3 na 19 stacjach.

Bilety jednoprzejazdowe…

Bilety jednorazowe na metro nazywają się „ticket t+”. Można je kupić pojedynczo lub w karnecie po 10 sztuk. Z biletem jednorazowym można się przesiadać bez ograniczeń, dopóki się nie wyjdzie z podziemia, ale ważny jest on maksymalnie przez 2 godziny. Także niestety, nie można spędzić całego dnia w metrze na jednym bilecie. Przesiąść się z tym biletem można tylko na metro, np. na autobus trzeba będzie kupić już nowy bilet.

Bilety okresowe…

Jednodniowe bilety, zwane Mobilis, pozwalają poruszać się przez jeden dzień, korzystając z całego transportu w Paryżu (metro, RER, autobus, tramwaj). Bilet Mobilis można wybrać na kilka stref, ale najpopularniejszy jest na strefy 1-2. Są też specjalne zniżki dla studentów i młodzieży do lat 26. Bilety te nazywane są ticket Jeunes i można je kupić w automacie lub od razu w kasie, na różne strefy (1-3, 1-5, 1-6, lub 3-6). Tylko bardzo proszę uważać na dzień zakupu. Oferta jest ważna jedynie w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.

Na dłuższy okres czasu (na tydzień lub na miesiąc) trzeba wykupić kartę. Do wyboru jest NAVIGO albo Carte Imagin’R dla licealistów lub studentów.

Są też specjalne oferty dla turystów: „Paris Visite” i „Open Tour”, połączone z biletami wstępu do muzeów. Dać link do RATP?

Tramwaj 5 linii tramwajowych w regionie paryskim

Dookoła Paryża…

Obecnie w regionie paryskim jeździ 5 linii tramwajowych (T1, T2, T3a, T3b i T4). Wszystkie one znajdują się na peryferiach Paryża i pobliskich przedmieściach. Prawie każda linia jest odizolowana od siebie. Aktualnie trwa przedłużanie tych linii, aby pasażer był wstanie przesiąść się z jednego tramwaju do drugiego. Istnieje jeszcze jeden problem - każda linia posiada własny typ maszyn, który nie pasuje do innych torów. Ostatnia linia (T4) jest dużo bardziej oddalona od Paryża niż pozostałe. Jest też obsługiwana przez inną firmę i posiada oddzielny regulamin. Na liniach od 1 do 3b kasujemy bilet w tramwaju a na linii 4 kasujemy go na peronie, w wagonie nie będzie już takiej możliwości. Może się to wydawać zbędną informacją, ale pamiętajmy o tym, że nieskasowany bilet jest uznany jako nieważny i można za to dostać mandat.

Przesiadamy się z tramwaju…

Bilet tramwajowy kosztuje tyle samo, co bilet na metro, czyli „ticket t+”. Na takim bilecie można poruszać się bez ograniczenia co do odległości. Bilet „ticket t+”, który został skasowany w tramwaju, pozwala na kilka przesiadek, ale trzeba pamiętać, że tylko na inny tramwaj lub autobus w Paryżu. Nie zostaniesz wpuszczony przez bramki do metra lub do kolejki RER. W przypadku przesiadek ten bilet jest ważny przez 1,5 godziny. Interesująca historia tramwaju

Budujemy tramwaj…

Pierwsze tramwaje pojawiły się w Paryżu i na jego przedmieściach w 1855 roku. Najpierw były one ciągnięte przez konie, następnie pojawiły parowe i na sprężone powietrze a na końcu elektryczne. Paryskie tramwaje obsługiwało wiele firm, co wywoływało spory chaos w organizacji transportu. Linie tramwajowe z 1923 roku przypominają metro. (Zdjęcie tramwaj 1923)

Burzymy tramwaje…

W latach 1938-1957 zaczęto usuwać tramwaje z Paryża. Ostatnie z nich kursowały na przedmieściach do Wersalu. Metro było czymś nowym i bardzo się spodobało Paryżanom. Nie jest to jednak jedyny powód likwidacji linii tramwajowych. Rozwój samochodów i autobusów, a także lobby przemysłowe i samochodowe, sprawiły, że tramwaje zostały uznane za przeszkodę dla rozwoju miasta. Nie trzeba się temu dziwić, gdyż tramwaje w tamtych czasach jeździły bardzo wolno w porównaniu z samochodami i metrem. Autobus w Paryżu mógł jeździć 40km/h a tramwaj tylko 20km/h. Jednak na przedmieściach tramwaje nie przeszkadzały ani autobusom, ani samochodom (linie były na poboczu drogi). Mimo to zostały usunięte z przyczyn ideologicznych.

Budujemy ponownie…

Wszystkie innowacje mają też swoje wady i Paryżanie bardzo szybko zauważyli, że z powodu rozwoju transportu samochodowego, drogi stały się zatłoczone. Może to zabrzmieć trochę ironicznie, ale miasto spojrzało innym okiem na tramwaje, które teraz uznawane są za nowoczesne, ekologiczne, szybkie i pozwalające zmniejszyć korki w Paryżu.

Autobus Paryż i przedmieścia

Jak jeździć autobusem po Paryżu?

Ogólnie nie jest trudno jeździć autobusem, ale trudniej jest dowiedzieć się co gdzie jedzie. Muszę przyznać, że dla osoby podróżującej po Paryżu, autobus nie jest najlepszym środkiem transportu. Metro jest o wiele łatwiejsze i dużo lepiej oznaczone. Paryżanie jeżdżą autobusami bez problemu, ale są do tego przyzwyczajeni, i tylko sprawdzają w Internecie godziny odjazdu. Jest bardzo dużo linii autobusowych, i tak samo jak kiedyś tramwaje, obsługiwane są one przez różne firmy, w zależności od rejonu i czasu pracy, dlatego trudno będzie wytłumaczyć dokładnie jazdę autobusem. Poza tym autobus jest uzależniony od ruchu drogowego, co go znacznie spowalnia. W niektórych rejonach Paryża są specjalne pasy dla autobusów, lecz nie zmienia to faktu, że musi on zatrzymywać się na światłach.

Jak jeździć autobusem na przedmieściach?

Na przedmieściach Paryża autobusy są bardziej pożyteczne. Pozwalają dojechać z dworca głównego, gdzie kursuje kolejka RER lub SNCF, do przystanku najbliżej miejsca zamieszkania. Pozwala też przemieszczać się miedzy miastami wokół Paryża, bez konieczności wsiadania do pociągu podmiejskiego.

Gdzie kupić bilet na autobus?

Na liniach, kursujących po Paryżu, najlepiej jest kupić bilet „ticket t+” w automacie, aby nie blokować wejścia do autobusu. Bilet ten pozwala, tak jak i w tramwaju, przesiadać się w trakcie 1,5-godzinnej jazdy, ale nie można się przesiąść na metro lub kolejkę RER. Jeżeli chodzi o przedmieścia, to bilet na autobus można kupić od razu u kierowcy. Cena jest ta sama, niezależnie od tego, czy chcesz przejechać całą linię czy tylko jedną stację.

Historia autobusów w Paryżu

Od najstarszego…

Pierwszą koncepcję komunikacji miejskiej w Paryżu stworzył Pascala Blaise w 1662 roku. Dostał on wtedy pozwolenie od króla Ludwika XIV na założenie firmy publicznych karet, jeżdżących na 5 trasach. Komunikacja miejska musi jednak poczekać około 150 lat, aby się pojawić ponownie w Paryżu. Pierwszy publiczny przewóz osób został otwarty w 1828 roku i obsługiwał 10 linii. Autobusy stają się bardzo popularne i przewożą coraz więcej pasażerów (2,5 miliona w ciągu 6 miesięcy). Ze względu na to, że były szybsze, po likwidacji linii tramwajowych, stały się jedynym nadziemnym środkiem transportu w Paryżu.

Podmiejski pociąg RER

Co to jest RER w Paryżu?

RER, czyli ekspresowy transport regionalny… RER służy jako łącznik pomiędzy przedmieściami a Paryżem. Ten środek transportu posiada 5 linii, od A do E, i obsługuje 257 stacji na 628 km torów, rozmieszczonych w całym regionie paryskim. Każda linia RER przejeżdża przez Paryż. Tory w stolicy mają długość 76,5 km i, podobnie jak metro, znajdują się pod ziemią. Poza Paryżem tory są już nadziemne. RER w regionie paryskim jest bardzo popularny, korzysta z niego około 2,7 milionów pasażerów dziennie. W miastach, które obsługuje RER, pociągi kursują co 10-15 minut w strefie 15-20 km od Paryża i co 20-30 minut w strefie 20-30 km od stolicy. W godzinach szczytu, kiedy pasażerowie jadą do pracy lub wracają, ilość pociągów jest najczęściej podwajana.

Kolejka RER na lotnisko…

Aby dostać się z lotniska Charles de Gaulle (CDG) do Paryża lub na odwrót, można skorzystać z linii RER B. Jeżeli mamy lot z terminalu 1 lub 3, to stacja nazywa się „Aéroport Charles de Gaulle 1”, a jeśli z terminalu 2 - „Aéroport Charles de Gaulle 2 TGV”. Trzeba liczyć około 10-15 minut między dwoma pociągami RER. Na przykład trasę Gare du Nord – lotnisko CDG można pokonać w ciągu 1 godz. i 15 min do półtorej godziny, ale proszę zawsze przewidzieć więcej czasu, ponieważ mogą wystąpić problemy na linii. Jeżeli pociąg będzie opóźniony, to praktycznie niemożliwe jest odzyskanie pieniędzy za bilet lotniczy a nawet, jeżeli nam się to uda, to przecież wszyscy wiemy, że nowy bilet będzie kosztował dużo więcej.

Aby dostać się z lotniska Orly do Paryża lub na odwrót, do wyboru są linie RER B i RER C. Jednak nie jest to takie proste, gdyż nie są to bezpośrednie połączenia i trzeba przesiąść się w autobus na lotnisko. Korzystając z linii C, zatrzymujemy się na stacji „Pont de Rungis”, wychodzimy i szukamy autobusu „Paris par le train”. Natomiast na linii B zatrzymujemy się na stacji „Antony”, wychodzimy i szukamy autobusu „ORLYVAL”. Przejazd z Paryża na lotnisko Orly zajmuje około godziny. Ale, tak jak i na CDG, lepiej jest przewidzieć więcej czasu.

Kolejka RER do parku Disneyland lub Asterix…

Dojazd do Parku Disneyland Paris jest bardzo łatwy, wystarczy wsiąść w Paryżu w pociąg RER A. Od centrum Paryża, np. ze stacji „Nation”, przejazd trwa około 35 minut. Nie można się pomylić, oba parki - Disneyland i Disneyland Studio - są przystankiem końcowym pod nazwą „Marne-la-Vallée/Chessy”.

Dojazd do Parku Asterix jest niestety trochę trudniejszy niż do Disneylandu. Nie ma bezpośredniego połączenia kolejką RER. Trzeba wsiąść w RER B i jechać aż do stacji lotnisko CDG, czyli „Aéroport Charles de Gaulles Terminal 1 et 3” i przesiąść się na autobus „Astérix”. Jest to dość długa trasa i autobusy jeżdżą rzadko, bo co 30 minut. Najlepiej jest pojechać własnym samochodem lub wynająć transfer z umówionego miejsca do parku Asterix.

Zobacz ofertę Jak jeździmy RER’em?

Bilety na RER…

Jeżeli używamy RER w Paryżu, bilet „ticket t+” wystarczy. Można się też przesiąść na metro, ale nie na autobus i tramwaj. Cena biletu zależy od odległości docelowego miasta od Paryża i od strefy, w której się ono znajduje.

Jeżeli planujesz kilka przejazdów, albo jedziesz z rodziną rano i wracasz wieczorem, to najlepiej jest kupić bilety w karnecie (10 biletów), oszczędność wynosi 20%. Nie można powiedzieć, że bilety RER są tanie, ale bilet na metro jest już wliczony w cenę. Na przykład, jeśli wyjeżdżasz z miasta kolejką RER do Paryża, możesz użyć tego samego biletu, i kilka razy przesiąść się w Paryżu na inny RER lub metro. Ważne jest tylko, aby nie wychodzić z metra i zostać w podziemiach oraz nie przekraczać zony paryskiej, czyli 1-2. W drugą stronę działa to w taki sam sposób. Można wsiąść w jakiekolwiek metro w Paryżu i przesiadać się kilkakrotnie, aby dotrzeć do pociągu RER, i następnie do miasta na przedmieściach.

Jak kupujemy bilet na RER?

Bilety na RER kupuje się w kasie lub w automatach na każdej stacji. W automatach można wybrać bilet do Paryża lub jakiejkolwiek innej stacji w regionie paryskim. Jeżeli chcesz, na przykład, przejechać z północy na południe, wbij tylko nazwę miasta docelowego, i na tym samym bilecie będzie można wykonać wszystkie konieczne przesiadki aż do stacji końcowej.

Pociąg podmiejski transilien

Czym są pociągi transilien? Czym one się różnią od RER?

Tak naprawdę pociągi transilien są bardzo podobne do RER. Każda z tych linii zatrzymuje się na jednej z dużych stacji kolejowych w Paryżu, ale nie przejeżdżają one przez Paryż, tak jak RER. Pociągi transilien są to pociągi podmiejskie, które obsługują też trasy poza regionem paryskim. Niektóre linie dojeżdżają aż do regionu Picardie, wysokiej Normandii i do regionu Centre. Ich loga również różnią się od siebie, dlatego warto jest znać obydwa, aby nie pomylić się w trakcie przesiadki. Linii transilien jest 8 - H, J, K, L, N, P, R, U.

Kupujemy bilet podmiejski …

Zakup biletów na te linie nie różni się od biletów na RER. Można je kupić w automacie lub w kasie a cena zależy od odległości i strefy.

Nocny transport Noctilien

Jak jeździmy nocnym autobusem w Paryżu?

Ogólnie jeżdżenie nocnym autobusem po Paryżu nie jest trudne, ale niektóre informacje są niezbędne, aby dojechać do celu. Nocne autobusy służą do przejazdu na bliskie lub dalekie przedmieścia. W samym Paryżu są dwie linie objazdowe, jeżdżące do wszystkich głównych dworców. N01 porusza się zgodnie ze wskazówkami zegara a N02 na odwrót. Pozostałe linie Noctilien dojeżdżają do różnych miast na przedmieściach. Autobusy jeżdżą od 0:30 do 05:30, aby zapewnić ciągłość transportu publicznego, i kursują co 30-60 minut. Niestety bardzo trudno jest wytłumaczyć, jak jeździ każda z tych linii, dlatego podajemy tylko najważniejsze informacje oraz link do strony, gdzie można znaleźć szczegółowe dane o numerach linii, kursujących do konkretnych miast: http://www.noctilien.fr/Noctilien/Recherche.do

Autobusy nocne odjeżdżają z 5 punktów w Paryżu: Gare de l’Est, Gare de Lyon, Gare Montparnasse i Gare de Chatelêt-les Halles. Po kliknięciu na powyższy link ukaże się też informacja o początkowym przystanku każdej z linii. Autobusy nocne są bardzo podobne do autokarów - posiadają wyższy standard. To jest dosyć ważna informacja, ponieważ bardzo łatwo jest zasnąć i przegapić stację. Stacje wyświetlane są na ekranie na przodzie pojazdu. Również na każdej stacji kierowca informuje pasażerów, gdzie się znajdują. Jednak gdy się śpi, jest mała szansa, że się to usłyszy.

Jaki bilet na nocny autobus Noctilien?

Jakby było zbyt łatwo, to by nie było śmiesznie, prawda? Nocne linie obsługiwane są przez dwie firmy, które stosują różny taryfikator. Niestety nigdzie nie jest pokazane ani oznaczone, czym dokładnie jedziemy. Dlatego nie będziemy zbytnio wchodzić w szczegóły, gdyż może to bardziej namieszać, niż pomóc. Najważniejsze to znaleźć dobry autobus. Bilet można zakupić bezpośrednio u kierowcy, po tej samej cenie, co w automacie. Przy okazji można się dowiedzieć, czy wsiedliśmy do dobrego autobusu, a może trzeba poczekać na następny. UWAGA: w autobusie można zapłacić tylko i wyłącznie gotówką. Bez biletu kierowca nie wpuści nas do autobusu, a czekanie na następny może się skończyć długim zwiedzaniem.

  Taxi w Paryżu. Paryskie taksówki

Łapiemy taksówkę na ulicy…

To jest chyba najprostszy sposób, aby wsiąść do taksówki i dojechać do celu. Szukamy auta z napisem „Taxi Parisien”, umieszczonym na dachu, i go zatrzymujemy. Oczywiście najlepiej jest próbować łapać taksówkę tam, gdzie nie ma zakazu zatrzymywania się. W przeciwnym wypadku kierowca nie zatrzyma się, nawet gdy nie ma pasażerów, gdyż mandat będzie go kosztował więcej niż kurs. Od 2011 roku miał wejść nowy system, który pozwoliłby szybciej zweryfikować, czy taksówka jest wolna. Niestety bardzo mało taksówek go posiada. Jeżeli kogut się świeci, to znaczy, że taksówka jest wolna i można machać, aby się zatrzymała. Można też gwizdać, ale odradzam ten sposób, ponieważ, po pierwsze, jest mało prawdopodobne, że taksówkarz nas usłyszy, a po drugie, gwizdanie jest uważane jest za nieprzyzwoite i odbierane jako brak szacunku. Małe lampki pod kogutem oznaczają taryfę: A – dzienną, B – nocną, C – na przedmieścia. Proszę się nie denerwować, jeżeli taksówka ma włączoną lampkę, a nie chce się zatrzymać. Oznacza to po prostu, że ma zarezerwowany kurs i nie może wziąć innych pasażerów.

Wsiąść do taksówki na stacji…

Jeszcze łatwiej jest je złapać taksówkę na postoju, ponieważ wtedy mamy pewność, że jest wolna i czeka tylko na Nas. Znalezienie postoju taksówek jest bardzo łatwe, na mapkach, które można dostać, są adresy tych stacji. Na ulicy i na dworcach są one oznaczone specjalnym znakiem, jak poniżej.

Czasami taksówek jest więcej, a czasami trzeba stać w kolejce. Wszystko zależy od tego, o której godzinie i gdzie chce się w nią wsiąść. Stojąc w kolejce, należy uważać, aby nikt się przed nami nie wcisnął, ani też nie należy się wciskać przed innymi. Takie zachowanie często wywołuje ostre kłótnie. Taksówka zawsze podjedzie do tych, którzy pierwsi stoją przy znaku.

Rezerwacja taksówki…

Dla Paryżan zamówienie taksówki nie jest problemem, bo mówią po francusku, i najczęściej wiedzą dokładnie, gdzie i jak dojechać. Dla turysty jest to trochę trudniejsze. Po pierwsze, mało taksówkarzy mówi po angielsku, a jak się dzwoni na infolinię, to tam też nie wszyscy ten język znają.. Po drugie, francuskie nazwy po angielsku brzmią zupełnie inaczej, i długo trzeba wyjaśniać zanim osiągnie się porozumienie.

UWAGA! Jeżeli dzwonisz po taksówkę, to pamiętaj, że płacisz nie tylko za kurs od momentu, kiedy wsiądziesz, ale też kurs z postoju do miejsca, w którym jesteś. Oznacza to, że jak wejdziesz do taksówki, to może ona wyświetlić 5 € lub 15€ w zależności od miejsca, gdzie stała. Jeżeli jedziesz taksówką na przedmieścia, to pamiętaj, że płacisz też za kurs powrotny do Paryża. To już się mniej zauważa, ponieważ jest to od razu wliczone w taryfę, po prostu cena szybciej wzrasta.

Na co trzeba uważać?

Bardzo proszę nie wsiadać, zwłaszcza na lotnisku, do kierowców, którzy chcą nas podwieźć. To nie są taksówkarze, i najczęściej próbują oszukać turystów. W Paryżu jest więcej pasażerów niż taksówek, więc łatwo można się nabrać. A jeśli pojawi się jakikolwiek problem (droższa taryfa, wypadek, kradzież bagaży), pasażerowi bardzo trudno będzie się wybronić i odnaleźć sprawcę.

Jeśli masz podejrzanego taksówkarza lub się z nim kłócisz, nie ryzykuj, od razu powiedz, żeby cię zawiózł na policję, aby tam wyjaśnić sprawę.

Zapnij pasy! Jeżeli policja zatrzyma taksówkę, to każdy pasażer płaci za siebie. Poza tym taksówkarz może odmówić odjazdu, jeżeli nie są one zapięte.

Co należy wiedzieć o taksówkach w Paryżu?

Ogólnie taksówkarz nie może odmówić kursu, ale są wyjątki. Na przykład, gdy osoba jest zbyt pijana i taksówkarz uważa, że pasażer pobrudzi wnętrze jego samochodu. Zbyt duża ilość bagaży lub posiadanie psa, też nie musi zostać zaakceptowane przez taksówkarza. Ostatnia rzecz to rejon, do którego pasażer chce się dostać. Jeżeli mieści się on zbyt daleko Paryża, taksówkarz ma prawo odmówić.

Za wejście do taksówki płaci się 2,5€ a minimalny kurs kosztuje około 6,5€.

W Paryskich taksówkach można płacić tylko i wyłącznie gotówką. Jeżeli jej nie masz, możesz poprosić, aby kierowca się zatrzymał po drodze przy bankomacie („distributeur” po francusku).

Najczęściej taksówkarze pomagają włożyć bagaż do samochodu, ale we Francji nie jest to regułą.

Numery telefonów korporacji taksówkowych w Paryżu…

Airport Taxi 08 25 56 03 20 http://www.central-taxi-parisien.com/ Taxis Bleus 08 91 70 10 10 http://www.taxis-bleus.com/index.html Taxi G7 01 47 39 47 39 http://www.taxisg7.fr

Wynajem samochodu w Paryżu i we Francji

Jeździmy autem i nie musimy się martwic o parkowanie… Firma Lekier France Tours oferuje samochody do wynajęcia lub transfery z każdego miejsca w Paryżu i jego przedmieść. To jest idealny sposób na spokojne poruszanie się z miejsca na miejsce. Oczywiście przejazd autem jest zależny od rytmu dnia, więc, jeżeli chcemy się przemieszczać w godzinach szczytu, to lepiej wsiąść do metra. Taki samochód jest praktyczny na przykład przy transferze z lotniska do hotelu, lub do dowolnego innego miejsca w Paryżu. Może się okazać, że za podróż z całą rodziną komunikacją miejską zapłacimy tyle samo, co za przejazd samochodem. Jest też bardzo miło, ponieważ posiadamy polskojęzyczną obsługę, która przebywa w Paryżu już kilkanaście lat. W nocnych godzinach, na przykład po kolacji lub po kabarecie, warto się zastanowić, czy nie lepiej wrócić samochodem (skoro i tak nie ma już korków), niż szukać nocnego autobusu. Nie martwimy się też o parkowanie i ewentualne spóźnienie. Wynajmując samochód, nie czekamy, i możemy wysiąść, gdzie tylko chcemy. Poza tym, jeżeli kolacja się przedłuży, kierowca zaparkuje i poczeka. Trzeba tylko zadzwonić i poinformować, ale to już jest chyba logiczne, prawda? Jeździmy i zwiedzamy…

Podczas przejazdu z lotniska do hotelu można się skusić na ofertę zwiedzania Paryża samochodem. Często takie transfery sprzedawane są w pakietach, dzięki czemu można otrzymać bardzo przyzwoitą cenę. Wtedy już wszystko jest zorganizowane i nie trzeba się o nic martwić. Kierowca wyda bilety na zwiedzanie w trakcie przejazdu, dowiezie do celu i zabierze z powrotem do hotelu lub na dalszą wycieczkę.

Można też wynająć samochód do dyspozycji na cały dzień lub na kilka godzin, w opcji z przewodnikiem lub audio-przewodnikiem. Co tylko sobie życzymy. Na stronie jest bardzo dużo różnych produktów, proszę się nie bać, tylko poklikać, i poszukać czegoś dla siebie.

Ekologiczny transport Rowerem po Paryżu, czyli Vélib’

Co to jest Vélib’?

Vélib’ jest samoobsługowym publicznym serwisem wynajmu rowerów. Nazwa pochodzi od dwóch francuskich słów: „vélo” i „liberté”, czyli rower i wolność. Paryska gmina wprowadziła ten serwis w 2007 roku poprzez firmę JCDecaux. Tak jak w Londynie z Barclays, lub w Wiedniu z Citybikes czy w Warszawie z Veturilo, tu również można wynająć rower na krótki okres czasu na jednej ze stacji i oddać go na jakiejkolwiek innej. Stacji w Paryżu jest bardzo dużo. Początkowo projekt zakładał budowę stacji co 300 metrów, jednak ostatecznie powstało ich mniej. Mimo to jest to ilość wystarczająca, aby użytkownicy mogli komfortowo korzystać z serwisu.

Z serwisu mogą skorzystać osoby powyżej 14 lat . Działa on 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Trzeba jednak posiadać abonament. Nie jest trudno go wykupić, zgodnie z życzeniem może on być na dzienny, tygodniowy lub miesięczny. Więcej informacji o używaniu rowerów Velib’ będzie w następnym artykule. Za abonament można zapłacić jedynie kartą bankową.

Dla osób początkujących lepiej jest przewidzieć trochę więcej czasu na przyzwyczajenie się do rowerów, ponieważ są one dosyć ciężkie - ważą 22,5 kg.

Wcześniej była mowa o tym, że można odłożyć rower, na której stacji się chce. Zdarza się jednak, że wszystkie miejsca są zajęte. Wtedy nie trzeba panikować, tylko podejść do terminalu, który pokaże wolne miejsca na najbliższych stacjach. Zdarza się też, że terminal nie pokaże żadnej innej stacji, ponieważ ktoś źle odłożył rower, i system uznaje, że jest wolne miejsce na tej. W takim przypadku trzeba spojrzeć na mapę po drugiej stronie terminalu, gdzie są pokazane pobliskie stacje.

Warto wcześniej przygotować się na jazdę rowerem w Paryżu. Oczywiście można ułożyć sobie trasę i dokładnie dowiedzieć się, którędy trzeba jechać, aby osiągnąć cel. Istnieje książka z turystycznymi trasami Velib’, niestety dość trudno jest ją znaleźć i wydana jest tylko po francusku. Jednak dla osób mówiących po francusku jest to bardzo pożyteczna lektura. Z jej pomocą można nawet cały Paryż zwiedzić rowerem. Dla turystów, którzy nie mówią po francusku, są inne sposoby na ułożenie trasy. Istnieją dwie strony internetowe. Pierwsza z nich to oficjalna strona Velib’, gdzie można znaleźć każdą stację poprzez interaktywną mapę Paryża. Po kliknięciu na konkretną stację pokazuje się dostępność wolnych miejsc lub rowerów. Drugi sposób to wejście na oficjalną stronę gminy Paryż, na której wpisujemy trasę. Trasa wyświetlana jest szczegółowo, tak jak w Google Maps, a dodatkowo można wybrać typ trasy, czyli bezpieczny (tylko ścieżkami rowerowymi) lub szybki (również innymi drogami). Proszę spojrzeć na te dwie strony, są one bardzo pożyteczne: http://www.velib.paris.fr/Plan-stations/Trouver-une-station http://vgps.paris.fr/

Jak używamy Velib’?

Abonament można kupić albo przez stronę internetową, albo bezpośrednio w terminalu na stacji. Terminale działają w kilku językach, ale niestety język polski jest niedostępny. Dlatego może łatwiej będzie kupić abonament na stronie internetowej, którą można przetłumaczyć. Tak jak już wcześniej pisałam, płatność może być dokonana tylko kartą bankową. Niektóre karty nie są przyjmowane przez system, na przykład karty bez chipów z wyjątkiem American Express i Japanese Card Bank. Nie będzie problemu z płaceniem kartą debetową. Trzeba pamiętać, że w momencie wypożyczania roweru pobierana jest kaucja w wysokości 150€. Karta kredytowa pozwala, żeby ta suma nie była bezpośrednio pobierana. Z kartą debetową jest już inaczej. Kwota ta zostanie pobrana a następnie oddana, najczęściej w ciągu 10-15 dni. Ten system nie jest praktyczny, ale można go ominąć, kupując przez Internet. Pamiętajmy też, że jeżeli chcemy wynająć trzy rowery, na przykład jedną kartą, kaucja zostanie pomnożona przez trzy. Czyli kaucja pobierana jest za każdy rower.

Aby oddać rower, trzeba go tylko wstawić w wolne miejsce na stacji i poczekać na podwójny sygnał oraz na zielona lampkę. Aby być pewnym, że rower został prawidłowo odłożony, najlepiej jest wrócić do terminalu i wydrukować potwierdzenie. Pomarańczowa lampka oznacza, że rower jest źle wstawiony lub uszkodzony. W takim przypadku trzeba zadzwonić pod numer, który jest na terminalu. Natomiast, jeżeli świeci się czerwona lampka, to znaczy, że baza jest uszkodzona. Trzeba wtedy odłożyć rower do innej bazy i też zadzwonić. W przeciwnym wypadku rower może się zablokować, nie będzie można go wyjąć, aby przestawić w inne miejsce, a system dalej będzie naliczał opłatę za nieoddany sprzęt. Cennik: Bilet na 24h: 1,70€ Bilet na 7 dni: 8€ Bilet miesięczny: od 19€.

W przypadku biletu miesięcznego opcji jest dużo w zależności od wieku i częstotliwości używania. W każdej ofercie pierwsze 30 minut jest za darmo. Dodatkowe 30 min kosztuje 1€, kolejne 2€, a później 4€. Czyli lepiej jest wziąć rower na 30 min lub godzinę, odłożyć go i wziąć następny. Drugi rower można pobrać 2 minuty po odłożeniu pierwszego. Jeżeli nie ma wolnego miejsca na stacji, aby oddać rower, terminal podpowie, gdzie można to zrobić i doda 15 darmowych minut.

Na co trzeba uważać ?

Jeździmy zgodnie z przepisami drogowymi. Rowerzystów we Francji, jak i w każdym innym kraju europejskim, obowiązują przepisy ruchu drogowego. Dlattego trzeba uważać. Nie dość, że nieprzestrzeganie przepisów może być bardzo niebezpieczne, to można jeszcze dostać za to wysoki mandat. W niektórych przypadkach można nawet stracić prawo jazdy na samochód.

We Francji zabronione jest prowadzenie pojazdu (roweru też), jeżeli zawartość alkoholu we krwi równa się lub przekracza 0,5 g/l lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu równa się bądź przekracza 0,25 mg.

Bardzo proszę też uważać na martwy punkt w samochodach a jeszcze bardziej w ciężarówkach, z udziałem których jest najwięcej wypadków, gdyż mają one dużo większe martwe pole. Pamiętamy o tym, żeby zapiąć rower, jeżeli go zostawiamy. Przy każdym rowerze jest zapięcie z kluczykiem. Firma, produkująca rowery publiczne, za kradzież nalicza 35€. Nie jest to duża suma, ale trzeba pójść na policję, zgłosić kradzież i złożyć skargę, którą się później wysyła do gminy i do operatora. Jeżeli się nie postąpi zgodnie z tą procedurą, kaucja w wysokości 150€ zostaje zatrzymana u operatora. Dlatego lepiej jest przypiąć rower i spędzić miło czas na zwiedzaniu, niż chodzić po paryskich komisariatach.

Bardzo proszę uważać na zamknięte lub wyłączone stacje! Kiedy stacja jest zamknięta, nie można pobrać roweru, ale niestety można go oddać. Wtedy terminal nie rozpoznaje, że rower został odstawiony, a system dalej nalicza czas, o czym można nawet nie wiedzieć.

Co trzeba wiedzieć o Velib’ ?

Rowery Velib’ są już prawie symbolem Paryża. Każdy Paryżanin przynajmniej raz wynajął rower. Pojawiły się też różne obyczaje, związane z tym środkiem transportu, niektóre dobre i praktyczne a inne złe i irytujące.

Na przykład, jeżeli ktoś oddał uszkodzony rower, to odwraca siodełko w druga stronę. Następna osoba już wie, że lepiej ten rower zostawić do naprawy. Ten zwyczaj stał się tak popularny, że gmina i operator proszą o jego zachowanie, ponieważ ułatwia to pracownikom sprawdzanie rowerów.

Jednym z gorszych nawyków francuskich obywateli jest zapinanie roweru na stacji własnym zapięciem po to, aby być pewnym, że rower będzie dla nich dostępny na drugi dzień. W takim przypadku, jeżeli jest się wyposażonym w odpowiednie narzędzie, można samemu odpiąć rower. Można też zadzwonić pod numer telefonu, widniejący na terminalu, (jeśli ma się trochę czasu oczywiście) i zgłosić to. Pracownicy operatora bardzo często prowadzą akcję uwalniania rowerów, aby takie nadużycia nie zdarzały się zbyt często.

Elektrycznym samochodem po Paryzu, czyli Autolib’

Co to jest Autolib’?

Tak jak Velib’, Autolib’ pochodzi od dwóch francuskich słów - „automobile” i „liberté”, czyli samochód i wolność. Samochody te nazywane są Paryżankami i poruszają się po drogach już od 2011 roku. Serwis jest dostępny nie tylko w Paryżu, ale też w 47 miastach wokół stolicy. Podobnie jak w przypadku systemu Velib’, samochód można wynająć i oddać na dowolnej stacji.

Stacje w Paryżu rozmieszczone są co mniej więcej 500 metrów. W pobliskich miastach jest ich niestety mniej. Najczęściej można je spotkać przy stacjach RER, metrze lub przy przystankach tramwajowych. Przy każdej stacji jest terminal, do którego trzeba podejść, aby wynająć samochód. Tak jak w przypadku rowerów, abonament jest wymagany nawet na jeden dzień. Jednak wyrobienie abonamentu na samochód zajmuje więcej czasu, ponieważ potrzebny jest skan dowodu osobistego i prawa jazdy. Aby wyrobić abonament trzeba znaleźć stację z budką, ponieważ terminale służą tyko do odbioru samochodu.

W jaki sposób używamy Autolib’?

Aktywacja abonamentu jest dosyć prosta, jeżeli znamy się chociaż trochę na nowych technologiach. Nie jest do proces w pełni zautomatyzowany, gdyż odbywa się w budce, ale poprzez telekonferencję. Klienci obsługiwani są w trzech językach - francuskim, angielskim i hiszpańskim. Dla osób, mówiących po polsku lepiej jest wyrobić abonament przez internet przy użyciu tłumacza stron i później tylko odebrać samochód przy terminalu.


O nas LEKIER FRANCE TOURS - numer konta - adres
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 5 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 6 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 7 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 8 dniowa wycieczka
Kontakt
Warunki sprzedaży
Ważne informacje dla turysty
Szkolna wycieczka do Paryża, Wersalu i Disneylandu 4 noce
Jak zwiedzać paryskie muzea z kartą muzealną.
Muzea w Paryzu
Muzea gratis do 26 lat
Audioguide w języku polskim
Audio przewodnik po Bazylice Sacre Coeur
Filmiki o Paryżu
Transport w Paryżu
Turystyczne trasy paryskich autobusów
Co warto zobaczyć w Paryżu ?
Paryż dwóch wysp i Sekwany - trasa i historia
Wzdłuż Pól Elizejskich spacer - trasa i historia
Wokół Wieży Eiffla - trasa i historia
Elegancki Paryż - trasa i historia.
Poloniki w Paryżu - polski Paryż
Zamki Loary
Zamki Loary i Mont Saint Michel
Montmartre - trasa i historia.
Paryż - Dzielnica Łacińska - trasa i historia.
Z Warszawy - godziny wylotów do Paryża.
Z Wrocławia - godziny wylotów do Paryża.
Z Poznania godziny wylotów do Paryża.
Z Gdańska godziny wylotów do Paryża.
Z Krakowa - godziny wylotów do Paryża.
Hotel Ambassadeur
Paryż dla dzieci - Atrakcje dla dzieci w Paryżu
Disneyland, gdzie jest? jak dojechać metrem lub samochodem?
Najlepsze atrakcje Disneyland
Sklepy z pamiątkami w Disneyland
Disneyland, czy naprawdę warto zwiedzać?
Atrakcje w parku Disneyland
Jak dojechać i co zobaczyć w Disneylandzie?
10 najlepszych restauracji w Disneyland Resort Paris
Bilet do Disneylandu ile kosztuje?
Wykaz restauracji Disneyland Paris - gdzie najlepiej zjeść
Wszystko o restauracjach w Disneyland
Tanie hotele i zakwaterowanie w Paryżu
Jak dojechać z lotniska Beauvais do Paryża?
Noclegi w Paryżu - Baza noclegowa w Paryżu
Wycieczki do Francji - Gdzie się wybrać?
Last minute do Paryża – Warszawa - Paryż
PROMOCJE
Afiliacja
Umowa afiliacyjna
Metro
Bilety do Parku Asterix
Spis wszystkich restauracji w Parku Asterix
Restauracje w Parku Asterix
Atrakcje Parku Asterix
Jak dojechać do parku Asterix?
Najlepsze atrakcje Parku Asterix
Bilety do Disneyland Paris Resort
Galeria Lafayette
Oferta szkolna
Paryż
Krystyna Mazurówna o Luwrze
Krystyna Mazurówna o panoramie Paryża
Wieża Eiffla
Szkoła Wojskowa w Paryżu
Stroje Moulin Rogue
Ślub w Paryżu
Pytania i odpowiedzi

 

 

 

Szukasz miejsca na weekendowy wypad pełen niesamowitych wrażeń? Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Disneylandu? Może masz ochotę na spacer po Polach Elizejskich, obiad  na szczycie Wieży Eiffla, a kolację na Montmartre ? Nic trudnego – skontaktuj się z nami! Weekend w Paryżu najtaniej, a moze tydzien w Paryżu. Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 26 lat specjalizuje się w wycieczkach do Paryża. 

 O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2023