Transport w Paryżu

Zacznijmy od podstaw...

 Używanie paryskiego metra jest ogólnie bardzo łatwe, trzeba się tylko trochę zapoznać z jego regułami, aby wszystko poszło jak po maśle. Metro w Paryżu istnieje już od 1900 roku, przeżyło różne style architektoniczne, które są też widoczne przy wejściu do metra. Będąc po raz pierwszy w Paryżu, łatwo jest pomylić wejście do metra z wejściem na parking. Pomylić można się pieszo, to normalne, ale samochodem? A tak zdarzyło się, i to całkiem niedawno, przy znanych na całym świecie Galeries Lafayette.

Zdjęcia pomogą zidentyfikować różne wejścia do metra, zwane po francusku „bouche de métro”, czyli „usta metra”. (Zdjęcia bouche de métro1, 2, 3, 4 i wejście do metra)

Przy schodach do metra wypisane są linie, do których można wsiąść. Po całym Paryżu jeździ 14 linii, ale tak na prawdę jest ich 16 (dodatkowe dwie to 3bis i 7bis). Każda linia posiada swój własny numer i kolor.

A więc wiemy już, w którą linię powinniśmy wsiąść, to teraz patrzymy na stację końcową. Mapka, którą można dostać przy każdym okienku, będzie w tym celu bardzo pomocna. Jeżeli pojawiają jakieś wątpliwości, to proszę się nie martwić i iść dalej. Przed korytarzem do linii będzie tablica (najczęściej na ścianie) z wypisanymi stacjami.

Poruszając się po stacjach, nie wolno zapominać o przyzwyczajeniach użytkowników, które przekształciły się niemalże w prawa. Nieprzestrzeganie tych reguł może się zakończyć ostrym „PARDON” (przepraszam). Nie powinno się mieć tego Paryżanom za złe, gdyż oni po prostu bardzo często się śpieszą. A w metrze tym bardziej, ponieważ to miejsce wprowadza w tak zwany tryb śpieszącego się człowieka. Dwie najważniejsze reguły to: na ruchomych schodach stać można po prawej stronie a wchodzić po lewej, wsiada się po prawej lub lewej stronie drzwi oraz należy czekać, aż inni pasażerowie wyjdą z pociągu.

 Co robimy podczas jazdy - siedzimy czy stoimy?

W zasadzie nie ma to znaczenia, obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Mogę tylko poradzić, żeby nie stać przy drzwiach, tylko przejść dalej do wagonu. Jeżeli chodzi o przejazd 2-3 stacji, stanie jest chyba najlepszą opcją, będzie mniej przepraszania przy wychodzeniu.

 Wychodzenie i przesiadanie się na inne linie…

Najłatwiejsza jest według mnie przesiadka. Trzeba tylko iść zgodnie ze strzałkami.

Aby wyjść z metra, szukamy słowa „SORTIE”, najczęściej na ciemnoniebieskim tle. Wyjść może być sporo, są one wtedy ponumerowane lub nazwane, i trzeba tylko iść zgodnie z oznakowaniem. Zawsze na ścianach wiszą mapy, które pomagają pasażerom wyjść z dobrej strony. (Zdjęcie sygnalizacja-wyjście)

 

Architektura stacji

 

Ogólnie mówiąc…
W Paryżu są obecnie 303 stacje metra, i tylko 20 km z 219,9 km trasy nie jest pod ziemią. Zgodnie z naturą Paryskiego podziemia, metro nie ma głębokiej konstrukcji, i bardzo często jest odzwierciedleniem układu ulic w mieście. Każdy peron ma długość 75 metrów lub 90, jeżeli jest to bardzo uczęszczana linia np. 1, 3, 7, 8, 9. Czasami niektóre perony mogą mieć nawet do 105 metrów długości. Jeżeli chodzi o szerokość peronów, to jest to najczęściej 4 metry.

Stacje klasyczne …
Od 1900 roku metro budowane jest zgodnie z następującym modelem: na każdej prawie stacji mamy tło wykonane z małych ceramicznych kafli. Ale tak na prawdę klasyczne stacje są mało widoczne, ponieważ zasłaniają je liczne reklamy.

Stacje zabytkowe…
Warto zobaczyć kilka stacji metra, które mają specyficzną architekturę i wystrój. Pierwszą z nich jest Louvre-Rivoli (linia 1), gdzie można zobaczyć kopie arcydzieł z Luwru. Piękne są też stacje Bastille, Hôtel de Ville, Tuilerie (linia 1), stacja Parmentier (linia 3), stacja Pont-Neuf (linia 7), Cluny-Sorbonne (linia 10) czy jeszcze Arts et Métiers (linia 11).  

Jaki bilet do metra mam kupić?

Taryfikacja przejazdów zorganizowana jest strefowo. W paryskim regionie jest 5 stref. Metro obsługuje strefę 1 i strefę 2. Od 2011 roku wraz z przedłużeniem metra poza Paryż, jest też obsługiwana strefa nr 3 na 19 stacjach.

Bilety jednoprzejazdowe
Bilety jednorazowe na metro nazywają się „ticket t+”. Można je kupić pojedynczo lub w karnecie po 10 sztuk. Z biletem jednorazowym można się przesiadać bez ograniczeń, dopóki się nie wyjdzie z podziemia, ale ważny jest on maksymalnie przez 2 godziny. Także niestety, nie można spędzić całego dnia w metrze na jednym bilecie. Przesiąść się z tym biletem można tylko na metro, np. na autobus trzeba będzie kupić już nowy bilet.

Bilety okresowe… 
Jednodniowe bilety, zwane Mobilis, pozwalają poruszać się przez jeden dzień, korzystając z całego transportu w Paryżu (metro, RER, autobus, tramwaj). Bilet Mobilis można wybrać na kilka stref, ale najpopularniejszy jest na strefy 1-2. Są też specjalne zniżki dla studentów i młodzieży do lat 26. Bilety te nazywane są ticket Jeunes i można je kupić w automacie lub od razu w kasie, na różne strefy (1-3, 1-5, 1-6, lub 3-6). Tylko bardzo proszę uważać na dzień zakupu. Oferta jest ważna jedynie w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.  Na dłuższy okres czasu (na tydzień lub na miesiąc) trzeba wykupić kartę. Do wyboru jest NAVIGO albo Carte Imagin’R dla licealistów lub studentów.  Są też specjalne oferty dla turystów: „Paris Visite” i „Open Tour”, połączone z biletami wstępu do muzeów.

https://www.ratp.fr/en

 

Ciekawostki

Stations fantômes, – czyli stacje duchy…

W całej swej historii paryskie metro przeżyło bardzo wiele. Również sam Paryż bardzo się zmienił od 1900 roku. Niektóre stacje nigdy nie zostały otwarte, inne zostały zamknięte lub całkowicie zniknęły. Są to tzw. „stacje duchy”. Najbardziej znana spośród nich jest stacja Arsenal (linia 5) oraz stacja Porte Molitor (linia 9 i 10) i Haxo (miedzy linia 3bis i 7bis). Niektóre z tych stacji można odwiedzić w trakcie wieczorów, organizowanych przez RATP (firmę obsługująca metro) lub przez miasto.

 Kręcimy film w metrze, – czyli stacja Porte des Lilas – Cinéma…
Najłatwiejszy sposób, żeby odwiedzić tą stację, jest bycie aktorem, statystą lub operatorem sprzętu filmowego. Stacja jest prawdziwym studiem filmowym, wykonanym przez RATP między linią 3bis i 7bis. Jest ona najczęściej używana do kręcenia filmów lub reklam, ponieważ nocne godziny zamknięcia publicznych stacji są zbyt krótkie, aby zainstalować studio filmowe, a zamknięcie stacji na kilka dni jest wykluczone. Nazywana jest ona też stacją kameleonem, ponieważ może stać się każdą stacją w Paryżu, wystarczy zmienić jej nazwę i wystrój.

Śpiewamy w metrze…
 Muzykowanie w paryskim metrze stało się niemalże tradycją, ale od 1997 roku nie jest już tak łatwo otrzymać zgodę. RATP stworzyło strukturę EMA (zgodna przestrzeń metra). Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji dla podróżujących, muzycy, którzy chcą zaistnieć lub tylko zarobić, grając w tak specyficznym i głośnym miejscu, muszą teraz otrzymać kartę EMA. Nie wystarczy złożyć o nią wniosek. Należy uzyskać pozytywny wynik na przesłuchaniu. Ta tradycja pozwoliła wielu muzykom zdobyć pierwsze doświadczenia przed publicznością. Jest wśród nich na przykład Alain Souchon, Dany Brillant, Ben Harper, Touré Kunda” i wielu innych. Przesłuchania są dosyć trudne, ponieważ RATP wybiera tylko najlepszych, aby pasażerowie metra mieli jak najlepsze wspomnienia. Poza tym, muzycy nie mogą śpiewać lub grać, gdzie chcą. Nie wolno tego robić na peronach i w pociągach, mimo że tam byliby najdłużej słuchani. Aby pomóc najlepszym, RATP proponuje wydanie płyty (składanki utworów z metra) i pozwala im występować na scenach paryskich festiwali, takich jak np. Solidays.

Kto do nas mówi w metrze?
Do wygłaszania zapowiedzi RATP używa własnego personelu (po przesłuchaniu) lub profesjonalnych lektorów. Artykuł w New York Times informował, że angielski głos pochodzi od Carolyn Hopkins, która użyczyła swojego głosu do nowojorskiego metra. Jednak nie jest to prawda. Zapowiedzi po angielsku w Paryskim metrze pochodzą od Brytyjki, której głos można usłyszeć również w dalekobieżnych francuskich pociągach, takich jak Thalys lub Eurostar.

Króliczek w Paryżu…
istnieje od 1970 roku, i jest umieszczony przy każdych drzwiach pociągu metra. Informuje pasażerów, na co trzeba uważać (po sygnale nie wsiadać lub wysiadać itp.) Nie jest jeszcze znany na całych świecie, ale we Francji występuje w reklamach i w populistycznym humorze. Można go porównać z „Mind the gap” w metrze w Londynie.

 Mój bilet nie działa…
Jeżeli bilet nie był używany a nie przepuszcza użytkownika przez bramki metra, to najprawdopodobniej oznacza, że się rozmagnesował. Proszę się nie martwić. Taki bilet można wymienić w kasie na nowy (za darmo). Według RATP, ten przypadek dotyczy 0,5% (około 300 000 sztuk) sprzedanych biletów. Od 2011 roku zdarza się to o wiele rzadziej, ponieważ operator poprawił jakość biletów. Co tydzień sprzedawanych jest około 10 milionów biletów, co w przeliczeniu daje średnio 1 500 biletów na minutę.


O nas LEKIER FRANCE TOURS - numer konta - adres
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 5 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 6 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 7 dniowa wycieczka
Autokarem do Paryża ze 170 miast Polski - 8 dniowa wycieczka
Kontakt
Warunki sprzedaży
Ważne informacje dla turysty
Szkolna wycieczka do Paryża, Wersalu i Disneylandu 4 noce
Jak zwiedzać paryskie muzea z kartą muzealną.
Muzea w Paryzu
Muzea gratis do 26 lat
Audioguide w języku polskim
Audio przewodnik po Bazylice Sacre Coeur
Filmiki o Paryżu
Transport w Paryżu
Turystyczne trasy paryskich autobusów
Co warto zobaczyć w Paryżu ?
Paryż dwóch wysp i Sekwany - trasa i historia
Wzdłuż Pól Elizejskich spacer - trasa i historia
Wokół Wieży Eiffla - trasa i historia
Elegancki Paryż - trasa i historia.
Poloniki w Paryżu - polski Paryż
Zamki Loary
Zamki Loary i Mont Saint Michel
Montmartre - trasa i historia.
Paryż - Dzielnica Łacińska - trasa i historia.
Z Warszawy - godziny wylotów do Paryża.
Z Wrocławia - godziny wylotów do Paryża.
Z Poznania godziny wylotów do Paryża.
Z Gdańska godziny wylotów do Paryża.
Z Krakowa - godziny wylotów do Paryża.
Hotel Ambassadeur
Paryż dla dzieci - Atrakcje dla dzieci w Paryżu
Disneyland, gdzie jest? jak dojechać metrem lub samochodem?
Najlepsze atrakcje Disneyland
Sklepy z pamiątkami w Disneyland
Disneyland, czy naprawdę warto zwiedzać?
Atrakcje w parku Disneyland
Jak dojechać i co zobaczyć w Disneylandzie?
10 najlepszych restauracji w Disneyland Resort Paris
Bilet do Disneylandu ile kosztuje?
Wykaz restauracji Disneyland Paris - gdzie najlepiej zjeść
Wszystko o restauracjach w Disneyland
Tanie hotele i zakwaterowanie w Paryżu
Jak dojechać z lotniska Beauvais do Paryża?
Noclegi w Paryżu - Baza noclegowa w Paryżu
Wycieczki do Francji - Gdzie się wybrać?
Last minute do Paryża – Warszawa - Paryż
PROMOCJE
Afiliacja
Umowa afiliacyjna
Metro
Bilety do Parku Asterix
Spis wszystkich restauracji w Parku Asterix
Restauracje w Parku Asterix
Atrakcje Parku Asterix
Jak dojechać do parku Asterix?
Najlepsze atrakcje Parku Asterix
Bilety do Disneyland Paris Resort
Galeria Lafayette
Oferta szkolna
Paryż
Krystyna Mazurówna o Luwrze
Krystyna Mazurówna o panoramie Paryża
Wieża Eiffla
Szkoła Wojskowa w Paryżu
Stroje Moulin Rogue
Ślub w Paryżu
Pytania i odpowiedzi

 

 

 

Szukasz miejsca na weekendowy wypad pełen niesamowitych wrażeń? Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Disneylandu? Może masz ochotę na spacer po Polach Elizejskich, obiad  na szczycie Wieży Eiffla, a kolację na Montmartre ? Nic trudnego – skontaktuj się z nami! Weekend w Paryżu najtaniej, a moze tydzien w Paryżu. Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 26 lat specjalizuje się w wycieczkach do Paryża. 

 O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2023